Italok

ÜDÍTŐ GYÓGYTEA

4 evőkanál akácvirág 
4 evőkanál borsmenta 
2 evőkanál fodormenta
6 evőkanál csipkebogyó 
6 evőkanál citromfű
1 evőkanál kakukkfű 
2 evőkanál bodzavirág 
1 evőkanál kamilla
1 evőkanál hársfavirág 
4 evőkanál csalánlevél
1 evőkanál zsálya

A füveket jól összekeverjük, zárható dobozban tároljuk. Forraljunk vizet, és 1 liter vízhez 1 evőkanálnyi füvet adjunk. Elzárjuk a tüzet, 10 percig állni hagyjuk, utána leszűrjük. Mézzel, citrommal fogyasztjuk.

ALMATEA

2 dkg szárított almát 1 1 vízben felforralunk. A tűzről levéve 15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Citrommal, mézzel ízesítjük.
 

GYÜMÖLCSSZÖRP (MEGGY, RIBIZLI, FEKETE RIBIZLI, MÁLNA, EPER)

1 kg gyümölcs 
1 l víz
70 dkg méz (vagy feles arányban cukor)

A megtisztított gyümőlcsőt a vízzel, citrompótlóval alaposan összekeverjük. Egy éjszakát állni hagyjuk. Másnap lenvásznon át leszűrjük. 1 kg léhez 70 dkg mézet keverünk.Hosszas keverés után üvegekbe töltjük.

BANÁNITAL

2 érett banán
2 csésze otthon préselt, százszázalékos narancslé vagy más gyümölcslé

A hozzávalókat turmixgépben egy percig turmixoljuk, hogy krémes állagú legyen. Gyorsan elkészíthető, energiát adó ital.

NARANCSLÉ (EPER-, MÁLNA-, SZEDER-, ÁFONYA-, RIBISZKE- VAGY SZŐLŐLÉ)

2-3 narancs levét kinyomjuk, kevés vízzel felhígítjuk, és tetszés szerint mézezzük. 20-25 dkg gyümölcsöt kicentrifugázunk. A sűrűjét leszűrjük, a levét kevés vízzel felhígítjuk, és szükség esetén mézet adunk hozzá. Tápláló, vitamindús ital.

BODZAITAL

5 liter vízhez: 70 dkg cukor vagy méz
1 szeletelt citrom
6-8 db friss bodzavirág

A cukrot, 5 l vízben felforraljuk, és kissé hűlni hagyjuk (vagy a vizet felforraljuk, s amikor már langyos, hozzákeverjük a mézet). Egy ötliteres befőttes üvegbe vagy más megfelelő edénybe öntjük, hozzáadjuk a vékonyra szeletelt citromot és a bodzavirágot. 2-3 napig állni hagyjuk, majd üvegekbe szúrjuk. Hűtőben hosszabb ideig eltartható. Fogyasztáskor ízlés szerint ásványvízzel hígítjuk (lehet csapvízzel is). 

LIMONÁDÉ

Ízlés szerint egy fél vagy egész citrom levét 2 dkg mézzel pohárba töltjük, friss vízzel felöntjük, és jól összekeverjük. Kiváló frissítő ital.

KÁVÉ HELYETT

Mit tegyünk, ha alacsony a vérnyomásunk, s eddig kávéval próbáltunk ezen segíteni? Először is figyelemmel kell lennünk életmódunkra, igyekezzünk az egészséges életmód mind a nyolc elvét alkalmazni életünkben ezek hűséges gyakorlása az esetek többségében megszünteti a legtöbb betegséget, illetve azok kiváltó okait.
Megfigyelhető például, hogy a nem elégséges folyadékfelvétel, a friss levegő vagy a testmozgás hiánya sokaknál okoz alacsony vérnyomást, illetve emiatt fejfájást, fáradékonyságot.
Ha azt tapasztalnánk, hogy helyes életmódunk ellenére még mindig problémákat okoz az alacsony vérnyomás, kávé helyett igyunk gyógynövényteát, próbáljuk ki például az izsópteát, vagy a következő, jól bevált receptek alapján készített teakeverékeket.

ALACSONYVÉRNYOMÁS ELLENI TEAKEVERÉK I.

50 g borsikafű 
50 g bazsalikom
40 g homoki gyopár (elhagyható)
50 g szemvidítófű (elhagyható) 
50 g rozmaringlevél
50 g fehérürömfű (keserű ízű, elhagyható)
20 g konyhai köménymag (elhagyható)

ALACSONY VÉRNYOMÁS ELLENI TEAKEVERÉK II.

Egy csapott evőkanál fagyöngyöt éjszakára 5 dl hideg vízbe áztatunk, 1 csapott evőkanál pásztortáskát leforrázunk 5 dl vízzel,10 percig hagyjuk ázni. Mindkettőt leszűrjük, összevegyítjük, és lassan kortyolgatva fo gyasztjuk.

TEJ OLAJOS MAGVAKBÓL (NAPRAFORGÓ, MOGYORÓ, KESUDIÓ STB.)

1 csésze hántolt napraforgó (vagy más magvak)
3-4 csésze yíz
pici só, ízlés szerint méz

Jól összeturmixoljuk, leszűrjük.

RIZSES MANDULATEJ

1/2 csésze tört, darált mandula 
1 /2 csésze főtt barna rizs
1-2 evőkanál méz 
1 /2 kávéskanál só
2 csésze víz

Az alapanyagokat simára turmixoljuk, műanyag szűrőn leszűrjük.

KÓKUSZTEJ

1 csésze kókuszreszelék
3 csésze víz 
1 teáskanál méz 
1 csipet só

Turmixgépben krémszerűre mixeljük. Leszűrhetjük, de kásákhoz, müzlikhez anélkül is jó. Jól ízesíti a semlegesebb ízű tejeket, például szójatejjel, rizstejjel keverve ajánljuk.

TEJ GABONAFÉLÉKBŐL

1 csésze főtt gabona (barna rizs, köles, zabpehely stb.)
2-3 csésze víz
só, ízlés szerint méz

SZÓJATEJ (SŰRŰ SZÓJATEJALAP)

3 csésze szójabab
6 l víz

A szójababot áztassuk be éjszakára 2-3 liter (azaz bőséges mennyiségű) vízbe. Az áztatóvizet öntsük ki. Egy lábasban felforralunk 3 liter vizet. Egy csésze babot a turmixgépbe teszünk, hozzáöntünk 2 csésze vizet,
és 2-3 percig turmixoljuk. Mihelyt megállítjuk a gépet, tartalmát azonnal beleöntjük a lobogó forró vízbe. Ugyanígy leturmixoljuk az összes beáztatott szójababot. A lábas tartalmát felforraljuk (vigyázat, könnyen kifut), és kb. 30 percig kis lángon melegítjük. Ezután egy új harisnyán átszűrjük. A tej kész, a megmaradt massza pedig felhasználható fasírtkészítéshez. Az így készült tejet tiszta üvegbe töltve, száraz dunsztba téve, lehűlés után hűtőszekrénybe helyezve két hétig is tárolhatjuk. Fogyasztás előtt ízesítsük.
Hasonló módon készíthetünk sűrű szójatejalapot. Forró (legalább 60 °C-os) vízzel turmixoljuk a szójababot. Egy csésze beáztatott babhoz 1,5-2 csésze forró vizet tegyünk. Egy lábasba öntsük ki, ha kész vagyunk a turmixolással, a fent leírt módon főzzük, majd leszűrjük.
Ha a babot így kezeljük, akkor a magban lévő "babos" jelleget adó enzimet gyorsan semlegesítjük. Ezzel a recepttel szép fehér és ízletes szójatejet kapunk.
Szójatej készítésekor 1 csésze (szójaalap szerinti) keverékhez teszünk megfelelő mennyiségű vizet, hogy tejes állaga legyen. Literenként adjunk hozzá kb. 1 /4 teáskanál sót. Édesítőként 1 evőkanál mézet adjunk hozzá. Ízesíthetjük még banánnal, vaníliával. Készíthetünk belőle gyümölcsökkel különféle turmixitalokat, karobbal kakaó jellegű italt, pótkávéval (malátakávéval) pedig tejeskávé jellegűt. Sűrítéshez turmixoljunk hozzá egy csésze főtt gabonafélét, így krémszerű lesz.

GYORS SZÓJATEJ

1 csésze főtt szójabab 
3 csésze víz
1 evőkanál méz 
1 /4 teáskanál só
esetleg kis vaníliás cukor

A főzővizet le kell önteni a babról. A hozzávalókat magas fordulaton öszszeturmixoljuk. Ezzel a jól bevált módszerrel ízletes szójatejet lehet nyerni egy-két perc alatt, ha mélyhűtőben, hűtőben, esetleg befőttesüvegben eltéve rendelkezésünkre áll főtt szójabab. Előnye még, hogy a szójabab minden része hasznosul, és nem kell pepecselni a szójatej leszűrésével. Hűtőben tárolva egy napig eláll, a tárolás során hígabb és sűrűbb részre válik szét, ezért fogyasztás előtt mindig keverjük fel. Az e módszerrel készült szójatej általában kissé barnás színű, és a "babos" íz kicsivel jobban érződik, mint az előző recept szerint készített szójatejnél.
A szójabab főzése
Szükség szerinti mennyiségű száraz, megválogatott szójababot bőséges mennyiségű hideg vízbe áztatunk 8-10 órára. (A szójabab nagyra megduzzad.) Átmossuk, és friss vízben kezdjük főzni. Ha felforr, takarékra tesszük. Körülbelül három órán át főzzük. Nem kell kevergetni, csak arra kell ügyelni, hogy elég víz legyen rajta, nehogy odaégjen. Főzés közben a szójabab héja általában leválik és feljön a víz tetejére, ezt szedjük le egy szűrőkanállal.

Vissza a főoldalra...