Müzlik, kásák



MI A MÜZLI?

"A müzli elnevezés a kását jelentő német szóból, a Musból ered, svájci dialektusban ezt Mueslinek nevezték. A XIX. század végéig a svájci parasztok mindennapos eledele kásafélékből, friss vagy aszalt gyümölcsökből, friss tejből és dióból állt... A müzlit, ezt a finom, most már főképp reggeliként fogyasztott csemegét nyolcvan évvel ezelőtt egy zürichi orvos, dr. Maximilian Oskar Bircher-Benner elevenítette fel. A müzli azóta meghódította a világot, és az egészséges táplálkozás közkedvelt eleme lett." (Ránky Edit: Müzlicsemege a natúrkonyhában) 

MIT KELL TUDNI A MÜZLIK FOGYASZTÁSÁRÓL?

A gabonafélék nyersen nem jól emészthetők, ezért valamilyen hőkezeléssel (főzés, pirítás, puffasztás) vagy csíráztatással kell fogyaszthatóvá tenni ezeket. A tapasztalat azt mutatja, hogy a zabpelyhet elég beáztatni egy éjszakára, a többi gabonapelyhet (hengerek között lapított gabonaszemeket) azonban jobb főzni vagy pirítani (lásd "granola"), hogy jól emészthetőek legyenek. (Természetesen a kukoricapelyhet és más, puffasztással előállított, "pelyhesített" gabonaféléket nem kell külön hőkezelnünk.) 
Bár a müzli fogalma korunkban az egészséges táplálkozáshoz kapcsolódik, ne gondoljuk, hogy a cukorral vagy kakaóval megrakott - egészségesnek reklámozott és méregdrága müzlicsemegékkel, gabonapelyhekkel jót teszünk egészségünknek! 
Meggondolandó továbbá az a szokás is, hogy a müzlit tejjel fogyaszszuk. A tejjel kapcsolatos problémákról többet tudhatunk meg a Tej, tejtermékek és tojás helyett című fejezetből. 
Ajánljuk viszont, hogy tegyünk bőségesen gyümölcsöt a müzlibe, s bátran kísérletezzünk, változtassuk meg a recepteket ízlésünk és a rendelkezésre álló alapanyagok szerint. Az olajos magvak tápértéke igen nagy, ezért mértékletesen fogyaszszuk ezeket, hogy ne terheljük túl emésztőszerveinket. 

GRANOLA (SÜLT MÜZLI) 1. (NAGY ADAG, 2 TEPSIRE)

1 pohár méz
1 pohár víz 
10 pohár pehelymix (különféle gabonapelyhek keveréke, kapható készen is, vagy házilag elkészíthető, például 6 pohár zabpehely, 2 pohár árpapehely, 2 pohár rozspehely)
1-2 teáskanál só
4 pohár kókuszreszelék 
1 /2 pohár apróra vágott dió 
1 /2 pohár apróra vágott mandula 
1 pohár mazsola 

Keverjük el a vizet a mézzel, öntsük hozzá a pelyhekhez, kókuszhoz, hintsük meg sóval, és mindezt alaposan keverjük össze. Lazán helyezzük el a keveréket a tepsikben, a széleknél vastagabban, hogy az odaégést megelőzzük. Gáztűzhelyben a legkisebb lángon, elektromos sütőben 120 °C-on addig süssük, míg aranybarna lesz (kb. 2 óra). Miután megsült, keverjük hozzá az utolsó négy alkotórészt is. Fogyasztható gyümölccsel, gyümölcslével, vagy akár gyümölcsteával felöntve is. 

GRANOLA II. (NAGY ADAG)

2 pohár teljes őrlésű búzaliszt
2 pohár búzakorpa 
7 pohár zabpehely 
2 pohár kókuszreszelék 
1 és 1 /4 pohár méz 
3/4 pohár víz 1 pohár olaj 
1 teáskanál só 
1 /2 pohár hántolt napraforgómag 
1 /2 pohár szezámpehely
2 pohár darabokra vágott dió 
3 evőkanál narancslé 

A mézet a vízzel, narancslével felhígítjuk, majd az alapanyagokat alaposan összekeverjük, az olajos magok kivételével. 
Lazán helyezzük el ezt a keveréket egy tepsibe, a széleknél vastagabban, hogy az odaégést megelőzzük. Elektromos sütőben 120 °C-on, gáztűzhelyben a legkisebb lángon addig sütjük, amíg aranybarna lesz (kb. 2 óra). Ezután hozzákeverjük a magvakat is. Csemegeként ajánljuk. 

PERGELT (PÖRKÖLT) BÚZA 

Ősi eredetű, a Bibliában többször emlegetett étel. Többféle módon készíthető, most két változatot ismertetünk: 
1. Kb. 0,5 liter búzát egy-két napra vízbe áztatunk, esetleg csíráztatjuk is, míg a kis csírakezdemények megjelennek. Majd nagy tepsibe téve a forró sütőben, közepes lángon megsütjük, illetve halványbarnára pirítjuk, többször megkeverjük, hogy ne égjen meg. 
2. Forró palacsintasütőbe vagy serpenyőbe helyezünk egy maréknyi búzát, folyamatos kevergetés, rázogatás mellett megpirítjuk a búzaszemeket. 

TÉLI KÁSACSEMEGE 

2 dl köles darálva 
1 dl szójaliszt 
2 dl kukoricadara 
5 dkg hántolt napraforgómag vagy 5 dkg darált mák 
1 csapott teáskanál só
kis ánizsmag 
kb.1,5 liter víz
ízlés szerint egy vagy több datolya, füge, banán, mazsola 

Forrásban lévő vízbe folytonos keverés mellett beleöntjük a köles-, szója- és kukoricaőrleményeket, a sót, s amikor már majdnem megfőtt, hozzáadjuk az ánizst. Kb. 15 perc alatt fő meg. Tálalás előtt belekeverjük a gyümölcsöket, majd meghintjük mákkal vagy napraforgómaggal.

TÚRÓS MÜZLI (2 SZEMÉLYRE)

1 /4 kg szójatúró 
1 evőkanál méz
kb. 10 evőkanál szójatej
1-2 evőkanál mazsola 
2-3 szem datolya 
1 banán 
1 alma 
esetleg még narancslé
ízlés szerint valamilyen gabonapehely, pehelykeverék (enyhén pirítva)

A túrót, mézet, tejet sima masszává keverjük, az aprózott gyümölcsöket, gabonapelyhet hozzávegyítjük. 

MARGIT MÜZLIJE (1-2 SZEMÉLYRE)

2 alma 
2 banán 
10 szem mandula 
10 szem mogyoró 
2 evőkanál mazsola 
1-2 evőkanál méz
4 evőkanál zabpehely 
4 evőkanál búzadara 
1 pohár gyümölcslé

A zabpelyhet és a búzadarát kis vízben megfőzzük, majd hozzákeverjük a többi alkotórészt, a darabolt gyümölcsöket pedig a tetejére halmozzuk. 

TAVASZI GABONÁS MÜZLI (1 SZEMÉLYRE)

7 evőkanál zabpehely 
1 evőkanál búzakorpa 
1 evőkanál búzacsira 
1 banán 
1 reszelt alma 
1 evőkanál mazsola 
6-8 db vágott pitypangszár 
1 evőkanál méz 
6-8 szem mandula 

A gabonákat egy kis időre vízbe beáztatjuk, majd a reszelt almával jól elkeverjük. Tálalásnál a durvára vágott mandulával, banánkarikákkal és mazsolával díszítjük. 
A pitypang (gyermekláncfű) levele és szára gazdag A- és C-vitaminban, nagyon jó hatással van a máj- és epeműködésre. 

FOKHAGYMÁS, KEFIRES GABONAPEHELY

1 zacskó pehelymix
vagy 10-10 dkg zab-, búza-, rozspehely 
1 evőkanál lenmagpehely vagy darált lenmag
4 doboz kefir vagy aludttej 
két-három gerezd fokhagyma 
petrezselyem zöldje (maréknyi) 
esetleg só ízlés szerint

A gabonapelyheket sütőben a legkisebb lángon enyhén (világos aranybarnára) megpirítjuk. (Az egyszerűség kedvéért érdemes egyszerre nagyobb mennyiséget is megpirítani.) Ha kihűlt, a gabonapelyhekhez keverjük a kefirt, az apróra vágott fokhagymát és a petrezselyem zöldjét. Paprikával, paradicsommal finom reggeli. 

ZABPEHELYKÁSA

Kétféleképpen készíthetjük, főzéssel vagy áztatással. 
Főzés: Forrásban lévő vízhez öntjük a zabpelyhet, s addig főzzük, míg be nem sűrűsödik (kb. 10 perc). 
Arányok: 1 pohár zabpehely, 2 pohár víz. Egy személyre 1 pohár zabpelyhet számítsunk. 
Aztatás: 1 pohár zabpehelyhez 1,5 pohár vizet számítva beáztatjuk éjszakára, reggelre megpuhul és fogyaszthatóvá válik.
Könnyen emészthető, tápláló kásaféleség, főképp angol nyelvterületeken közkedvelt. Fogyasztását mazsolával, gyümölccsel, dióféleségekkel, lekvárral ajánljuk. Az apróbb szemű zabpehely (esetleg zabdara) gyorsabban megfő, és tápanyagban éppoly értékes. 
 
 

Vissza a főoldalra...